Armastuse 3 aspekti ühes suhtes = suhte jackpot

Öeldakse küll, et vahet pole keda me armastame, olgu selleks vanemad, laps, lemmikloom, sõber või partner-  armastus on armastus. Tuleb välja, et siiski on armastusel mitu eri vormi ning ülima rahulolu saavutame siis, kui me kogeme kõiki kolme armastuse vormi ühe ja sama inimesega vastastikku.

Helen Fisher, kes on armastuse teemat sügavuti uurinud, teab rääkida, et suhte jackpot sisaldab kolme aspekti armastusest üheaegselt ja see saab aset leida ainult partnerite vahel.

Kohe kuuled, miks see on nii ja miks me ei koge seda lapse, vanemate või sõpradega.

 

Esimene aspekt armastusest on romantiline või ka sõltuvuslik armastus.

Kui me armume, siis me tunneme sügavat igatsust selle inimese järgi, me mõtleme ta peale pidevalt ja me tunneme sügavat kaotusevalu, kui ta lahkub. Kui pühendunud suhe lõpeb või ähvardab lõppeda, võime me tunda tõelist leina ja valu. Nagu osa meist oleks ära amputeeritud või küljest rebitud. Me tunneme end justkui poolikuna. Midagi on puudu. See on sõltuvuslik või ka romantiline osa armastusest, mis üheaegselt võib tekitada nii naudingut kui ka valu ja millega on seotud selline neurokemikaal nagu dopamiin.  Hormoonid nagu dopamiin, serotoniin, oksütotsiin jne. juhivad meie tundeid ja ilma hormoonideta me tundeid ei tunnekski. Seega on hormoonidel tohutu mõju meie tunnetele, käitumisele, tervisele ja üldisele rahulolule. Dopamiin vastutab peamiselt õnne- ja heaolutunde eest ning seda seostatakse kõige enam sõltuvustega. Kuigi romantilist armastust peetakse pigem „tervislikuks sõltuvuseks“ , võib see muutuda ka toksiliseks sõltuvuseks. Kui armume pimesi kellessegi, keda me tegelikult ei tunne ning kes osutub nartsissistlikuks persooniks, avastame me üsna pea end toksilises suhtes ja paraku ka toksilise sõltuvuse küüsis olevana. Toksilist suhet iseloomustab peamiselt hea perioodi ja valuperioodi vaheldumine- kord on see inimene sinuga lahke, sõbralik ja kohtleb sind hästi, siis aga saabub hetk, mil ta muutub kiuslikuks, ähvardavaks ning vaimselt või ka füüsiliselt kuritarvitavaks. Kuna romantiline ehk sõltuvuslik osa armastusest on toksilises suhtes olemas, siis ongi meeletult keeruline sellisest suhtest väljumine ja me võimegi öelda, et tekkinud on toksiline sõltuvus sellest inimesest.

Siiski on üldjuhul armumise tunne õnne ja heaolu suurendav ning me tunneme end justkui tiivust tõstetuna, süda on lahti ja meel avatud. Kui armumise tunne on vastastikune, siis valdab meid tõeline õnnetunne ja me hõljume justkui seitsmendas taevas.

Kui armumine on ühepoolne või suhe lõppeb või on ebakindel, siis kogeme me suurt valu ja ahastust. Ajus aktiveerub sama piirkond siis, kui kogeme armuvalu ja füüsilist valu. Armuvalu on inimese jaoks sama valus nagu meid oleks pussitatud või me sureksime. Võib öelda, et romantiline osa armastusest on seotud nii suure naudinguga kui ka väljakannatamatu valuga.

 

Teine aspekt armastusest on seksuaalne või erootiline armastus

Erootiline armastus on seotud eelkõige tähelepanu, erutuse, kire ja seksuaalsete tunnetega.

Suurenenud libiido või seksuaalenergia kogemine võib tekkida täiesti eraldi romantilistest tunnetest. Seksuaalset iha ajendab tavaliselt meessuguhormoon androgeen.  Ühe öö suhted näiteks väljendavad kirglikku erootilist armastust, milles puudub romantika ja kiindumus.

Naised aga peaks olema ühe öö suhete osas ettevaatlikud, sest tavaliselt vallandab keha  vahekorra käigus naistel suurtes kogustes kiindumushormooni oksütotsiini. Oksütotsiin tugevdab tundeid, suurendab kiindumust partnerisse, loob ühtsustunnet ja partnerist saab kinnisidee. Meestel on oksütotsiin seotud rohkem agressiooni ja kadedusega (mehed muutuvad omandihimuliseks naise suhtes) ja seda vallandub seksi järgselt meestel oluliselt vähem kui naistel.  Usun, et paljud naised on seda isegi kogenud, et peale vahekorda, ei saa sa enam seda partnerit peast- muudkui unistad temast, mõtled temale ning võibolla isegi taas koged seda vahekorda oma vaimusilmas tugevdades nii veelgi kiindumust. Kuna aju ei tee vahet kujutletaval ja tegelikult toimuval, siis sinu keha toodab kujutluse käigus dopamiini ja oksütotsiini aina juurde, suurendades veelgi sinu romantilisi tundeid ja kiindumust selle partneri vastu.

Mehed seevastu on altimad kogemaks just seksuaalset armastust, sest neile on loomuomane tahta seksida võimalikult paljude naistega. Loodus on loonud mehed suurema seksuaalse rahulduse vajadusega, et võimalikult palju järglasi saada. Meestel ei teki samasugust kiindumust vahekorra järgselt nagu naistel ja seetõttu võivadki mehed peale ühe naise vallutamist võtta ette juba järgmise naise.

 

Kolmas aspekt armastusest on kiindumuslik armastus.

Kiindumus tekib meil nii pikaaegsete sõprade, partnerite, vanemate ja lastega ning kiindumusliku armastusega seostatakse peamiselt oksütotsiini ja serotoniin vallandumist kehas. Serotoniin tekitab head tuju ja rahulolutunnet, reguleerib söögiisu ja und ning ka niisuguseid emotsioone nagu hirm, rahutus, närvilisus jne. Serotoniinipuuduse korral muutub inimene kergemini ärrituvaks ja agressiivseks. Ka depressiooni korral on serotoniinitase tugevalt langenud. Kiindumusliku suhte olemasolu aitab meie ajul vallandada rohkem serotoniini ning hoiab meeleolu positiivsena.

Kiindumuslik armastus väljendub peamiselt selles, et me soovime hoolitseda teise eest, aidata neil tunda end turvaliselt, nähtuna, rahustatuna ja hoituna. Kui oleme stressis, siis me vajame rahunemiseks turvalise kiindumusfiguuri lähedust ja lohutust. Olles turvalise kiindumusfiguuri läheduses me rahuneme, tunneme end nagu „kodus“ ning naaseme sisemise tasakaalu juurde.

Nii nagu lapsed pöörduvad stressi olukorras turvalise kiindumusfiguuri poole lohutuseks ja rahunemiseks, nii vajavad ka täiskasvanud inimesed turvalise kiindumusfiguuri olemasolu ja kättesaadavust elumere lainetel manööverdamiseks.

Uuringud on kinnitanud, et turvalise kiindumusfiguuri olemasolu pikendab tervelt elatud eluaastaid ning annab julguse võtta elus rohkem riske ja realiseerida oma potentsiaali.

Kiindumussuhe võib olla ka ebaturvaline ja sel juhul me kogeme rohkem stressi ja ärevust ning isiksuse areng on pigem häiritud.

Turvalise kiindumussuhte tunnuseks on eelkõige see, et inimesed pöörduvad konflikti või pingete korral teineteise poole ning aitavad vastastikku olukorda lahendada või pakuvad tuge ja lohutust partnerile, kes seda parajasti vajab.

Loe kiindumusteooria kohta põhjalikumalt varem ilmunud artiklist: https://armastuseakadeemia.ee/2018/07/12/kiindumusteooria-ja-selle-kasitlus-taiskasvanute-suhetes/

 

Kui romantiline partner (te olete armunud teineteisesse) on ühtlasi ka sinu seksuaalpartner (teile meeldib koos armatseda) ja turvaline kiindumusfiguur (sulle meeldib olla selle inimese läheduses ja sa pöördud tema poole kui sul on mure või sa soovid jagada positiivseid kogemusi), siis võimegi öelda, et oled võitnud suhte jackpoti.

Kui kõik kolm armastuse aspekti on meil rahuldatud ühe ja sama inimese poolt ja see on vastastikune, siis on see kõige rahuldust pakkuvam kogemus, mida meil on inimestena üldse võimalik kogeda.

 

Mitte kõik romantilised, seksuaalsed ja kiindumuslikud suhted ei lähe aga nii. Erinevad kombinatsioonid on võimalikud- kõik kolm on partnerite vahel olemas, ainult kaks nendest on olemas või ainult üks armastuse vorm on esindatud. Kui see ei ole tasakaalus inimeste vahel, võib see olla väga masendav selle inimese jaoks, kes soovib rohkemat ja isegi selle inimese jaoks, kes tahab vähem. Pole midagi hullemat kui mehe ja naise suhe või ka homoseksuaalse paari suhe, kus üks tunneb kõiki kolme armastuse vormi teise vastu, kuid teine tunneb vaid kiindumuslikku armastust. Sellises suhtes pole kumbki õnnelik, sest ühe vajadused on suures osas rahuldamata ja teine tunneb end ahistatuna, sest temalt tahetakse rohkem.

 

Küllap oled isegi neid erinevaid armastuse vormi kombinatsioone kogenud ning olnud suhetes, kus soovid ei ole vastastikku tasakaalus ning tundnud frustratsiooni, mis sellega kaasneb. Tundub, et sügaval sisimas me teame, mis on ideaalis võimalik ja paljud meist püüdlevad selle ideaali poole. Pole ka ime, sest see rahulolu, mida vastastikku tasakaalus suhtest saame, on ülimalt kosutav ja tervendav nii meele, keha kui ka hinge tasandil.

Nüüd kui oled teadvustanud, millised armastuse vormid eksisteerivad, võid mõelda, millised armastuse vormid on sinu elus praegu olemas ja kellega sa, millist vormi koged. Võibolla oled sina üks nendest õnnelikest inimestest, kellel on õnnestunud leida suhte jackpot aga võibolla tuleb sul see alles leida.

Igaljuhul, on sul nüüd olemas visioon ja teadlikkus, mida ideaalis ühelt partnerite vaheliselt suhtelt soovida. Aga seniks naudi neid suhteid ja armastuse vorme, mis sul on juba olemas ja ära unusta, et armastus ja suhted nõuavad õitsenguks sinu tähelepanu, energiat, aega ja südant.

 

Õnnelikke suhteid soovides!
Sirly


Kasutatud kirjandus:
„Brainstorm. The Power and Purpose of The Teenage Brain“. Daniel J. Siegel, MD

2021-02-17T15:49:48+00:00 17.02.2021|