Vead suhetes, mida võiksid vältida

Mõned vead, mida me elus teeme, võivad olla väga kõrge hinnaga- need võivad meile maksma minna meie unistused, vaimse või füüsilise tervise, üldise heaolu või halvimal juhul meie elu.

Romantilised suhted, on üks valdkond, kus halvad otsused ja valikud, võivad kogu Sinu elu pöörata sõna otseses mõttes peapeale.

Muidugi ei õnnestu meil kõiki vigu elus vältida aga osade vigade tegemisest saaksime siiski hoiduda. Tuleb vaid arvesse võtta mõningaid universaalseid elutarkusi, usaldada teadust või  kuulda võtta sõbra või elutargema inimese hoiatust.

Mis aga kõige olulisem, et vältida suurte vigade tegemist tuleb kuulata iseennast ja usaldada oma sisemist tarkust. Üldjuhul meie kõige algsem tunne, mõte või teadmine, on puhas kõrvalisest mürast ning kõige õigem. Algsel hetkel on meie süda ja meel omavahel parimas ühenduses ning tunne kõige õigem. Juba järgmisel hetkel hakkab meie otsuseid ja valikuid mõjutama üldlevinud uskumused, ühiskonna standardid ja väärtushinnangud, autoriteetide, sõprade, lähedaste arvamused, ratsionaalse mõistuse hääl ning kõik muu kõrvaline müra.

Küllap oled isegi kogenud olukorda, mil tundsid, et miski on valesti aga tegutsesid ikka vastupidiselt sisetundele, sest keegi autoriteet ütles, et tuleb nii teha, sest ühiskonna surve ajendas sind nii tegutsema, sest ratsionaalselt ritta seatud „pussid“ ja „miinused“ viitasid selle valiku kasuks, sest …..ning hiljem tõdesid, et su algne sisetunne oli õige. Tagantjärgi tarkus on mõnikord aga suhteliselt kasutu ja tehtud vea heastamine pole enam päriselt võimalik.

Siinkohal tahan ma Sinuga jagada mõningaid olulisi elutarkusi, mis võivad Sind säästa halbadest valikutest ja valusatest õppetundidest romantilistes suhetes.

Olen seda meelt, et me ei pea kõike ise kogema, et teha paremaid valikuid oma elus. Targem on õppida teiste vigadest, kuulata elukogenumaid ja arvestada inimeseks olemise „nõrkustega“.

 

  1. LOO SUHE AINULT SELLE PARTNERIGA, KELLE VASTU TUNNED KEHALIST TÕMMET

 

Keha on meil selles mõttes väga tark, mis puutub evolutsiooni mõistes õige partneri valikusse. Loodus on paika pannud nii, et me tunneme keemiat nende inimestega, kellega meil on potentsiaali saada kvaliteetsed järglased. Teiseks tagab keemia olemasolu kokku jäämise siis, kui partneri käitumine või midagi muud tema juures meile ei meeldi. Kui partnerite vahel keemia puudub, siis tavaliselt hakkab sellel paaril peale uudsuse kadumist igav ning kokku jäämine muutub alates 3 aastast keeruliseks. Kui keemia on vaid ühel partneril, siis ei tasu teisel partneril loota, et keemia tekib- tavaliselt keemia kas on või ei ole ja selle tunneb Sinu keha ära 3 minutiga. Keemia tekib teise inimese keha fermoonide tulemusena, mis tungivad sinu aju lõhnataju keskusesse ning käivitavad kehas vastavad reaktsioonid (meestel tekib erektsioon, naistel hakkavad kehamahlad voolama). Lühidalt tähendab keemia seda, et sinu kehale meeldib selle partneri lõhn ja puudutused. Sinu keha ütleb, sellele partnerile JAH.

Siinkohal olgu aga öeldud, et kogu otsustamist partneri valiku osas ei tasu jätta üksnes keha tarkuse hooleks. Nimelt võib meil keemia tekkida väga erinevate inimestega – ka nendega, kelle elustiil, väärtushinnangud, soovid, arusaamad, käitumine ja plaanid ei ole kokku sobivad sinu omadega. Eduka ja hea suhte loomiseks aga peab olema peale keemia ka omavahelist kokkusobimist. Näiteks, kui üks pool soovib lapsi aga teine pool mitte, siis need kaks inimest ei ole omavahel elukaaslastena kokku sobivad ning neil mõlemalt on õigus oma soovile truuks jääda. Ja seetõttu on oluline oma soovid läbi mõelda ja otsida inimest, kellega on nii kehalist tõmmet kui ka kokku sobivust.

Jäta siit lõigust meelde alljärgnev, et teha oma elus partneri osas hea valik:

 

Teil peab olema omavahelist keemiat, et luua pikaajaline ja toimiv paarisuhe. Lisaks keemiale peab teil olema omavahelist kokku sobivust elustiili, väärtushinnangute, soovide, plaanide ning arusaamade osas.

 

 

  1. ASTU VAHEKORD ALLES SIIS, KUI SUHTE ALUSEKS ON SÕPRUS JA PIKAAJALINE KOOS OLEMISE PLAAN.

 

See soovitus on oluline eelkõige naistele, sest naised kuni ca 45 eluaastani on kergesti kiinduvad ja seda just kehalisest aspektist vaadatuna. Nimelt eritab naise keha peale vahekorda (siia alla käib ka oraalseks) hormooni nimega oksütosiin, mis on kiindumushormoon. See hormoon tekitab kehalist sõltumist sellest inimesest, kellega seksuaalvahekorda kogeme ja seetõttu tasub kehalise sõltuvuse tekkimist vältida inimesega, kes pole pühendunud suhteks valmis või ei taha suhet sinuga luua. Meestel alla 45 eluaasta  kehalise sõltumise ohtu ei ole kuna nende keha toodab oksütotsiini kordades vähem ning neile on looduse poolt antud kaasa tung jätkata sugu võimalike paljude partneritega.

See on naise kohus öelda „jah“ või „ei“  mehele, kes küsib võimalikult paljude naiste käest seksuaalvahekorda. Mida kergemini saab mees sinu käest kätte „jah“, seda kiiremini tal huvi sinu suhtes kaob ning ta teeb kiire järelduse: „Kui mina juba nii kergesti sain, siis küllap saavad ka teised mehed“ ning ta teab oma südames, et ta poleks pidanud naise käest seksi nii kergelt kätte saama.

Seega ära anna mehele end liige kergesti kätte, kui sa soovid olla spirituaalne naine ja vastutada suhte spirituaalse poole eest. Naine peab olema piisavalt tark, tugev ning põhimõtte kindel, et öelda ära seksile, mis on vaid loomalik vajaduse rahuldamine ja  milles puudub hingeline ühendus. Ühesõnaga, kui su eesmärk on jagada mehega armastust, mitte lihtsalt seksida, siis ära ole meestele kohustuste vaba sekspartner. Hoia oma keha püha paigana vaid nende jaoks, kellel on sinu suhtes pikaajalised ning armastavad plaanid.

Naised kalduvad arvama, et seks on see, mis mehi nende küljes kinni hoiab ja neil on selles mõttes õigus, et neid mehi, keda huvitabki ainult seks, hoiab kohustuste vaba seks seni kinni kui nad sinust tüdinevad ja uue sekspartneri leiavad. Häid mehi, kelle eesmärk on armastusliidu loomine, köidab aga hoopis naise vooruslikkus ja suutlikkus jääda kindlaks oma piiridele.

 

Lisaks sellele, et liiga varakult kätte antud seks muudab sind mehe jaoks vähem atraktiivseks, jäta meelde, et vahekorra tagajärg on kehaline sõltuvus ning kiindumus sellesse partnerisse. Kui oksütotsiini tulv on vallutanud sinu keha ja meele, siis sa ei näe seda partnerit enam selgelt ehk sellisena nagu ta tegelikult on. Aju hakkab ratsionaliseerima tema puudujääke ning ilustama tema vigu, sest keha nõuab siis juba oma osa ning leiab tee sinu pimestamiseks ja oma tahtmise saamiseks.

Oksütotsiin on sedavõrd võimas hormoon, et isegi kui sa tead, et see partner ei ole sinu jaoks õige valik, siis sa ei suuda temast niisama lihtsalt loobuda. Sellise seksuaalsuhte lõpetamine, millel puudub väljavaade kooseluks võib kesta aastaid ning olla väga raske, nii et parem on sellesse olukorda mitte sattuda. Kui sa oled juba sellises suhtes ja tahad sellist suhet lõpetada, siis tuleb sul hoiduda selle inimese lõhna tundmisest aga ka temaga rääkimisest. Tema lõhn ja hääl käivitavad kõige kiiremini oksütotsiini tootmise ning sa ei suuda talle öelda „ei“.

Mõnel naisel võtab sellisest suhtest välja tulemine aega kuni 3 aastat ning see on nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt väga kurnav. Kergendav asjaolu sellisest suhtest väljumiseks, on leida endale uus partner, kellega alustada suhet õiges järjekorras- 1) sõprus , 2) alus suhtele- mis on kellegi ootused ja kas need sobivad omavahel kokku ja 3) seksuaalvahekord.

Siit lõigust jäta meelde alljärgnev, et vältida valusat õppetundi suhetes ja leida õige partner:

 

 Ei vahekorrale ennem sõprust ja kokkulepet luua pikaajaline, pühendunud ning vastastikku sobiv seksuaalsete ja sotsiaalsete piiridega suhe.

 

  1. USALDA AINULT NEID, KES ON SULLE TÕESTANUD OMA USALDUSVÄÄRSUST

 

Mõned inimesed on teiste suhtes ennatlikult usaldavad, sest nad eeldavad, et teised on sama usaldusväärsed kui nad isegi. Juhtub aga tavaliselt see, et neid ülemäära usaldavaid inimesi kasutatakse suurima rõõmuga ära. Seetõttu tasub meeles pidada asjaolu, et mitte kõik inimesed ei ole usaldusväärsed ning parim, mida sa teha saad, on usaldada ainult neid inimesi, kes on näidanud oma käitumise ja tegudega, et on usaldusväärsed.

Inimeste puhul on targem vaadelda nende tegusid, mitte kuulata nende sõnu. Manipuleerivad inimesed on väga osavad ütlema sulle seda, mida sa kuulda tahad. Kuid kui hakkad jälgima nende tegusid, siis saad aru, et nende sõnad ja teod ei ühti. See on esimene märk, et sa ei peaks seda inimest niisama lihtsalt usaldama.

Nad võivad sind ummikusse ajada manipuleeriva kommunikatsiooniga:

  1. Kõrvalepõiklev viis suhelda: „ Ahaa, sa ei usalda mind jah- järelikult ei ole sa ka ise usaldusväärne .“ ehk nad viivad kavalalt jutu enda pealt ära, sinu peale või hiilivad mõnel muul moel vastutuse võtmisest kõrvale.
  2. Ähvardav või süüd tekitava viis suhelda: „ Kui sa mind armastaksid, siis sa ka usaldaksid mind.“.
  3. Äkiline viis suhelda: „ Okey, kui sa mind ei usalda, siis on meie vahel kõik läbi“.

Manipuleerivad inimesed soovivad, et sa kingiksid neile oma usalduse ilma, et nad peaksid selle välja teenima. Armastaval viisil suhtlevad inimesed mõistavad sinu vajadust veenduda nende usaldusväärsuses, sest nad teavad, et usaldus kahe inimese vahel tekib aja jooksul ega ole iseenesest mõistetav- see tuleb välja teenida tegudega, käitumisega, kokkulepete andmise ja nendest kinnipidamisega.

Õigesti teed,  kui sa ei usalda pimesi. Uue seksuaalpartneri puhul nõua alati suguhaiguste testi ja tee see ka ise ära. Ära jää lootma lihtsalt sõnade peale. Ütle, et vajad arstlikku tõendit, et tunda ennast turvaliselt ja ära tagane oma piirist.

Kui partner keeldub testi tegemisest ja süüdistab sind tema mitte usaldamises, siis tee endale teene ja otsi endale uus partner, kes suhtub sinu vajadustesse hoolivalt.

Veel üks märk, et inimene ei ole usaldusväärne, on see, kui ta ei ole nõus tegema ühtegi kokkulepet või ei pea tehtud kokkulepetest kinni. Mõni inimene väldib teadlikult kokkulepete tegemist, sest siis ei saa keegi neile öelda, et nad ei pidanud sellest kinni. See aga viitab sellele, et selle inimese peale ei saa kunagi loota ega temaga ka arvestada. Sellise inimesega kooselu saab olema keeruline ja ebakindel aga ka vaimselt ja emotsionaalselt kurnav. Nii, et mõistlikum on sellistest inimestest lähedaste suhete loomisel eemale hoida.

Siit lõigust jäta meelde kaks põhimõtet, mis aitavad sul teha paremaid partneri valikuid:

 

Usalda ainult neid inimesi, kes on näidanud, et on nõus tegema kokkuleppeid  ja pidada ka kinni nendest kokkulepetest.

Ära kingi oma usaldust kellelegi ennem, kui ta on demonstreerinud tegudega, et ta on usaldusväärne.

 

  1. ÄRA LOO SUHET KUNAGI HALETSUSEST VÕI KAHJUTUNDEST LÄHTUVALT

 

Mõnikord hakkab naistel neisse armunud meestest nii kahju või hale, et nad ei söenda mehele ära öelda. Probleem on siin aga selles, et kui naine ei imetle meest ehk ei vaata talle mingis mõttes alt üles, siis ta ei suuda seda meest ka austada. Kui naine aga ei austa meest, siis mees ei tunne end suhtes mehena, vaid poisikesena ning ta ei suuda naise tunnetest hoolida. Kumbagi poolt selline suhe ei rahulda, sest mees ei tunne enda austatuna ja naine ei tunne end mehe poolt armastatuna.

Naine peab suutma öelda „ei“ mehele, keda ta ei austa ega imetle ning kellest tal on lihtsalt kahju. Tugev ja hea suhe on võimalik vaid siis, kui mõlemad pooled astuvad suhtesse armastusest, hoolimisest ning vastastikku panustamise soovist lähtuvalt.

Naised, kes ei armasta iseennast ja on tõenäoliselt ka ise palju haiget saanud, kalduvad hülgama pigem iseennast, et mitte teha haiget mehele, kes on temasse armunud. Tagajärjeks on tavaliselt halb suhe, kus pole kedagi, kes oleks rahulolev ja õnnelik.

Siinkohal soovitan ma sul uurida, milline on Sinu võimekus öelda „ei“ asjadele, inimestele, olukordadele, mille suhtes sul ei ole hea tunne või siirast soovi öelda „jah“ . Püüa tuvastada, milline uskumus ajendab sinu hirmu öelda „ei“ kui „ei“ on sinu tegelik vastus. Võibolla sa usud sügaval tasandil, et kui sa kellelegi haiget teed, siis sa oled halb inimene või, et kui sa „ei“ ütled, siis see teine saab su peale pahaseks või, et kui sa valid iseenda, siis sa oled isekas inimene ja keegi ei taha sinuga koos olla.

Tavaliselt on raskusi „ei“ ütlemisega nendel naistel, kes on ise pidanud silmitsi seisma hüljatusega oma isa poolt – hüljatus võis väljenduda selles, et isa ei kaitsnud neid lapsena ega näidanud välja hoolimist ja armastust või ei suhtunud isa hoolivalt ja arvestavalt nende tunnetesse ja vajadustesse või oli isa tütre suhtes hoopis vägivaldne sõnades ja/või tegudes. Nüüd täiskasvanuna hülgavad nad iseennast samamoodi nagu hüljati neid lapsena.

Mis iganes minevikus aset leidis, püüa teadvustada, et sa oled armastusväärne ja täisväärtuslik ning, et sul on õigus lähtuda oma tunnetest ja vajadustest süümepiinadeta.

Anna endale luba teha haiget pigem teistele kui iseendale ning tea, et ainult siis jõuad sa oma õige partnerini, kui välistad need, kellega oled koos mingil muul põhjusel kui armastus.

Siit lõigust jäta meelde järgmised elutarkused, et säästa iseennast ja teisi halvast suhtest:

 

Haiget saamine ja tegemine inimeste vahelistes suhetes on paratamatu, kuid hetkeline valu, on oluliselt talutavam kui pikaajaline halvas suhtes piinlemine.

Sa pead armasta ennast nii palju rohkem, et sa pigem oled valmis tegema haiget teisele kui iseendale.

 

Loodan, et eeltoodud info teadvustamine, aitab sul teha elus paremaid otsuseid ja valikuid ning vältida valusaid õppetunde romantilistes suhetes.

 

Pea meeles, et halbadel valikutel on omad tagajärjed:

Sa ei saa tagasi aega, mille sa raiskad halbadele suhetele või valedele inimestele.

Sa ei saa tagasi tervist, kui juhusliku vahekorra tagajärjeks on eluaegne suguhaigus.

Sa jääd vaimselt või füüsiliselt haigeks kui elad koos keerulise ja manipuleeriva inimesega.

Sa ei saa kunagi olema õnnelik suhtes, mis baseerub millelegi muule kui armastus.

 

 

Tehkem siis paremaid valikuid ja võtkem arvesse halbade valikute tagajärgi.
Sirly

 

2021-02-11T16:13:36+00:00 11.02.2021|